top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMotywacja

Motywacja do redukcji wagi

W dzisiejszych czasach skala problemu nadwagi i otyłości osiąga taki poziom, o jakim się jeszcze 2-3 dekady temu nikomu nie śniło. Mówi się nawet o nawet 55% Polaków, którzy narzekają na nadmiar tkanki tłuszczowej.



Przyczyny? Choć wiele osób zapewnia, że to efekt genetyki czy problemów natury zdrowotnej, to według lekarzy w 95% przypadkach nadwaga i otyłość spowodowana jest niewłaściwym trybem życia, a konkretniej: dietą (a raczej jej brakiem) i siedzącym trybem życia.

Dlatego też, naszym zdaniem 95% przypadków otyłości i nadwagi można po prostu wyeliminować. Wszystko zależy tylko i wyłącznie od naszej motywacji.

Motywacja do odchudzania – jak jej nabrać? Encyklopedyczna definicja motywacji zakłada, że jest to stan gotowości do podjęcia określonego działania, wzbudzony potrzebą zespół procesów psychicznych i fizjologicznych, określający podłoże zachowań i zmian. Innymi słowy – to nasza zdolność i chęć do podejmowania konkretnych działań.

Wiele osób błędnie zakłada, że motywacja to stan, który się albo posiada, albo się go nie posiada. Otóż według ekspertów, motywacja może mieć różny charakter i różną siłę. Co zrobić, aby nasza motywacja była naładowana na 100%?

Zdefiniuj to co chcesz osiągnąć Innymi słowy – napisz swój cel. Postaraj się, aby jego opis był możliwie precyzyjny, co umożliwi Ci przejście do etapu wizualizacji (wyobrażenia celu oraz korzyści wynikających z jego realizacji).

Pamiętaj o tym, aby cel był zapisany w dobrze widocznym miejscu. Możesz go umieścić np. na lodówce, czy tablicy korkowej nad Twoim biurkiem.

Stwórz plan działania Odchudzanie to proces złożony z kilku elementów. Aby przebiegał możliwie sprawnie musisz go zaplanować. W przeciwnym wypadku, niewielka niechęć i zwątpienie sprawi, że porzucisz swoje założenia.

Plan należy rozpisywać na miesiąc (ogólny), tydzień i dzień. Zalecamy to robić odpowiednio: w ostatni dzień miesiąca, niedzielę wieczorem (koniec tygodnia) i w przeddzień. W planie musi znaleźć się miejsce dla każdego zadania związanego z odchudzaniem, tj. dietą, aktywnością fizyczną, rekreacją ruchową, suplementacją itd.

Sprawdzaj postępy Nic tak nie napędza motywacji jak świetne rezultaty. Dlatego też, powinieneś/powinnaś stale monitorować to, co udało Ci się osiągnąć.

Poprzez sprawdzanie postępów rozumiemy: dokonywanie pomiarów ciała, ważenie, badanie składu ciała (poziomu tkanki tłuszczowej), badania laboratoryjne (krew, kał i mocz). Co więcej, jeśli pracujesz nad konkretną aktywnością/sportem możesz także monitorować postępy w ramach danej dyscypliny, np. mierzyć czasy, sprawdzać obciążenie itd. Każdy postęp napędza chęć do działania.

Całkowicie zrezygnuj z niezdrowego stylu życia Kiedy już rozpoczniesz proces redukcji zbędnych kilogramów – postaraj się całkowicie wyeliminować wszelkie niezdrowe elementy stylu życia. I nie mamy tutaj na myśli tylko i wyłącznie niewłaściwej diety czy siedzącego trybu życia. Zadbać musisz także o zdrowy sen, brak używek (palenie papierosów, spożywanie alkoholu), relaks czy regularny rytm dobowy.

Dowiedziono bowiem, że prowadzenie zdrowego trybu życia ma wpływ na naszą zdolność do podejmowania wyzwań, a tym niewątpliwie jest proces redukcji wagi.

Wprowadź system nagród Nic tak nie cieszy jak nagroda za dobrze wykonaną pracę. Podobnie możesz podejść do Twojego nowego wyzwania jakim jest redukcja wagi. Wprowadź system nagród, który dodatkowo napędzi Twoją motywację.

Istotne jest jedynie to, aby wybrane przez Ciebie nagrody nijak miały się do procesu odchudzania. Oznacza to, że nie możesz za nagrodę wybrać np. wolnego od siłowni, czy pysznej pizzy.

Jak widzisz – wystarczy pięć prostych kroków, aby pielęgnować i dbać o motywację do działania. Oczywiście, nadal jest to spore wyzwanie, ale z całą pewnością będzie przebiegać znacznie pomyślniej.

Pragniemy zauważyć, że odchudzanie jest procesem relatywnie łatwym. Wszak, dobrze skomponowana, smaczna dieta czy ciekawa, lubiana aktywność fizyczna to wręcz przyjemność. Od nas jednak zależy to – czy właśnie tak odbierzemy ów proces.

8 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Depresja, a motywacja

Wydaje Ci się, że nigdy nie zdołasz osiągnąć wymarzonego celu? Jesteś przybity i smutny? Nie masz na nic ochoty i pojawiają się tzw. „głupie myśli”? Być może Twój brak motywacji do działania jest efek

bottom of page