top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMotywacja

Jak pokonać prokrastynację?


Według encyklopedycznej definicji, prokrastynacja to zjawisko polegające na „przekładaniu na później, odwlekaniu”. Może dotyczyć różnych dziedzin życia. Prokrastynacja to swojego rodzaju bariera, która nie pozwala nam realizować swoich celów. Wciąż odkładamy zadania na później, co skutkuje tym, że po prostu jesteśmy nieefektywni.


Twoje wymówki, czyli zawsze jest jakieś „ale” Domeną osób, które odkładają zadania na później są liczne wymówki. Znalezienie pretekstu do odłożenia zadania w czasie zwykle nie stanowi większego problemu. Dlaczego tak się dzieje?


Oszukać siebie naprawdę nie jest trudno. Do najczęściej słyszanych wymówek zaliczyć możemy:

· Teraz nie mam czasu.

· Mam ważniejsze zadanie na głowie.

· Nie mam na to teraz ochoty.

· Zapomniałem o tym.

· Mam za dużo zadań na głowie.

· Nie ma znaczenia czy to zrobię.

Pozwól, że teraz wyeliminujemy każdą z wymówek z Twojego życia. Jesteś gotowy?


Teraz nie mam czasu! Z jakiegoś powodu to zadanie zostało przydzielone Tobie. Jeśli nie ma na to czasu to znaczy, że:

· Źle planujesz dzień.

· Masz zły harmonogram prac.

· Nie priorytetyzujesz zadań.


Rozwiązaniem jest dobrze skonstruowany plan działania, który uwzględni ważność (priorytet) zadań oraz ich czas. Zaplanuj dzień, a wyeliminujesz wymówkę „teraz nie masz czasu”.


Często sami podświadomie bierzemy na swoje barki zbyt duży zakres prac. Najpierw zweryfikuj z kartką i długopisem czy dasz radę, a dopiero potem podejmuj się kolejnych zadań.


Mam ważniejsze zadanie na głowie! Po raz kolejny musisz odwołać się do tzw. priorytetyzacji zadań. Ustal ważność i wykonuj zadania w odpowiedniej kolejności. Jeśli nie jesteś w stanie w dłuższym okresie czasu podjąć się danych projektów/czynności – całkowicie z nich zrezygnuj lub oddeleguj pracę osobom trzecim.


Wielokrotnie podejmujemy się zadań, które nie mają większego sensu. Jeśli na czymś się nie znasz – zadanie będzie wymagać większej ilości czasu, dlatego warto podzlecać zadania w których nie czujesz się zbyt mocno.


Zawsze przeliczaj swoją stawkę godzinową na wykonaną pracę. Ile mógłbyś zarobić pracując nad tym co jest Ci znane? Czy nie efektywniej jest podjąć zadania, które przyniosą Ci lepszy zysk, a za resztę po prostu zapłacić?


Nie mam na to teraz ochoty! Niestety, w życiu musimy podejmować działania, które są dla nas nieprzyjemne. Owszem, ich ilość możemy zredukować (usuwając je ze spisu zadań), ale z całą pewnością – część z nich nadal będzie widniała w spisie zadań. Życie po prostu nie jest usłane różami.


Brian Tracy przedstawia te rozwiązanie jako „zjedzenie żaby”. Polega na wykonywaniu zadań według reguły „im mniej to lubię, tym szybciej to wykonam”. Oznacza to, że dzień zaczynamy od projektów, których nie lubimy, a kończymy na tych ciekawych i fajnych. Dzięki temu, zawsze będziesz mieć poczucie, że kolejna część dnia będzie znacznie przyjemniejsza.


Zapomniałam/em o tym! No tak, pamięć do projektów potrafi nas niejednokrotnie zawieść. Tutaj nie trzeba wiele, by po prostu pamiętać – notatnik wraz ze szczegółowym planem działania w 100% rozwiązuje ów problem.


Mam za dużo zadań na głowie! Eliminacja tej wymówki polega na nadawaniu priorytetów zadaniom. Pogrupuj zadania na:

· Kluczowe

· Ważne

· Umiarkowanie ważne

· Niekoniecznie ważne


Część projektów oddaj innym (jeśli jest taka możliwość), z części zrezygnuj. Planuj dzień rozsądnie. Nigdy nie przeceniaj swoich sił, a wymówka zniknie naturalnie.


Nie ma znaczenia czy to zrobię! Wiele rzeczy nie ma wpływu na nasze funkcjonowanie. Robimy mnóstwo nieistotnych rzeczy. Takie działania należy eliminować i wyrzucać z głowy już na etapie planowania. Twój czas jest zbyt cenny, abyś podejmował/a projekty nie warte uwagi.


Jeśli więc czegoś nie jesteś pewna/y to po prostu tego nie planuj. Twoje myśli muszą być wolne od innych zadań. Nie ma potrzeby, abyś o nich pamiętał/a skoro finalnie określasz je jako „bez znaczenia”.


Jeśli jednak nie jesteś przekonany, czy są ważne/czy nie – możesz po prostu je gdzieś zapisywać i wracać do nich co kilka tygodni. Jeśli nadal będą „bez znaczenia” – wyrzuć bezpowrotnie. W przypadku gdy zmienisz zdanie – po prostu wrzuć je w swój plan.

0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Depresja, a motywacja

Wydaje Ci się, że nigdy nie zdołasz osiągnąć wymarzonego celu? Jesteś przybity i smutny? Nie masz na nic ochoty i pojawiają się tzw. „głupie myśli”? Być może Twój brak motywacji do działania jest efek

bottom of page