top of page
Szukaj

Jak stworzyć dobry plan?

Zdjęcie autora: MotywacjaMotywacja

Wielu mówców motywacyjnych mówi, że dobry plan stanowi klucz do osiągnięcia sukcesu – niezależnie od tego, czy mówimy o naszej działalności gospodarczej czy też modelowaniu sylwetki.


Dobry plan wykorzysta każdą minutę Twojego czasu Czujesz, że Twój dzień jest za krótki? Potrzebujesz więcej czasu, aby zrealizować wszystkie swoje cele? Musisz po prostu stworzyć dobry plan działania. To bardzo proste, wystarczy, że zastosujesz się do kilku istotnych wskazówek.


Po pierwsze: nadaj priorytety W Twoim życiu są rzeczy ważne i ważniejsze. Nigdy nie jest tak, że cele są dla danej jednostki tak samo istotne (a przynajmniej nie wszystkie), dlatego też powinieneś/powinnaś nadać priorytety. Skala powinna być zależna od ilości zadań w ciągu dnia (im więcej zadań, tym większa skala). Sugerujemy jednak nie przesadzać i stworzyć 3-4 grupy zadań tj.:

· Kluczowe

· Ważne

· Umiarkowanie ważne

· Nieszczególnie ważne


Po drugie: wyeliminuj zbędne procesy w Twoim życiu Według różnych statystyków – człowiek marnuje średnio 1,5 godziny na procesy, które są dla niego po prostu nieistotne. Przy okazji nadawania im priorytetów – warto stworzyć grupę rzeczy „nieistotnych” i po prostu ją wyeliminować ze swojego życia.


Po trzecie: cel miesięczny Utrwaliło się, że miesiąc to najwyższa jednostka czasu, którą powinno się skrzętnie planować. Oczywiście, nadal możesz nadawać cele długoterminowe, ale nie muszą być one „rozpisywane”, tudzież skrzętnie zaplanowane.


Zasada zapisywania celu:

1. Precyzja (możliwie szczegółowe określenie)

2. Widoczność (musisz wiedzieć co jest Twoim celem w tym miesiącu, tj. umieść kartkę na lodówce, tablicy korkowej lub innym widocznym miejscu).

3. Rozsądek – tj. musisz mierzyć swoje siły na zamiary. Nie przesadzaj, gdyż może zadziałać to demotywująco.


Rozpiskę założeń miesięcznych należy tworzyć ostatniego dnia poprzedzającego miesiąca.


Po czwarte: cel tygodniowy Kiedy stworzymy założenia miesięczne, możemy przejść do rozpisania założeń tygodniowych. Należy to realizować w każdą niedzielę poprzedzający dany tydzień.


Obowiązują identyczne zasady (precyzja, widoczność, rozsądek) jak w przypadku celów miesięcznych. Dodatkowo, należy ustalić priorytety dla konkretnych zadań.


Po piąte: plan dzienny Prócz planów tygodniowych, niezwykle ważne okazują się być plany dzienne. Każdego dnia poprzedzającego należy ustalić plan działania. W tym przypadku, należy harmonogram musi uwzględniać dokładne godziny postępowania.


O czym warto pamiętać planując? Stworzenie planu nie jest zadaniem trudnym. Wręcz można powiedzieć – że jest to całkiem przyjemne zadanie. Wszak, w czasie ustalania priorytetów – podświadomie wizualizujemy sobie efekty. To wzmacnia naszą motywację.


Niezwykle ważnym elementem planowania jest tzw. „zjedzenie żaby” (termin nadany przez znakomitego mówcę motywacyjnego – Briana Tracy’ego). Polega to na tym, że plan powinien zaczynać się od rzeczy najmniej przyjemnych. Tj. zadania, które wydają Ci się najgorsze (najbardziej nielubiane) realizuj na starcie. Dzięki temu, każda kolejna część dnia będzie dla Ciebie atrakcyjniejsza.


Wielu popełnia również błąd pracy na akord. Tj. pracujemy nieprzerwanie, co w dłuższym okresie czasu może nieść za sobą fatalne skutki. Przerwy od zadań są niezwykle istotne – powinny stanowić integralną część planu. Dzięki temu, łatwiej jest nam się skoncentrować na zadaniach do najbliższej przerwy.


Ponadto, pamiętać należy także o tzw. losowych zdarzeniach. Nie powinny one rujnować nam całego planu. Bądź przygotowana/y na to, że coś się zepsuje, wypadnie Ci jakieś spotkanie, ktoś Cię odwiedzi. Dzięki temu, unikniesz frustrującego uczucia „opóźnienia”, które finalnie może doprowadzić do zaniechania realizacji dalszej części planu.



Ile możesz zyskać? Damian Redmer, jeden z najlepszych polskich trenerów rozwoju osobistego stworzył kiedyś poradnik o nazwie „Czasowy Czarodziej”. To rozwiązanie, którego wdrożenie gwarantuje zysk w postaci dwóch godzin dziennie. Co zrobiłabyś/zrobiłbyś gdyby doba była dla Ciebie dłuższa o dwie godziny? Zaplanuj swój dzień i zweryfikuj!

 
 
 

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Depresja, a motywacja

Wydaje Ci się, że nigdy nie zdołasz osiągnąć wymarzonego celu? Jesteś przybity i smutny? Nie masz na nic ochoty i pojawiają się tzw....

Comments


© 2023 by My Weight Lost Journey. Proudly Created with Wix.com

bottom of page