top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMotywacja

Depresja, a motywacja

Wydaje Ci się, że nigdy nie zdołasz osiągnąć wymarzonego celu? Jesteś przybity i smutny? Nie masz na nic ochoty i pojawiają się tzw. „głupie myśli”? Być może Twój brak motywacji do działania jest efektem zaburzeń o charakterze depresyjnym.


Co to jest depresja? Zaburzenia depresyjne to choroba, która bardzo często jest lekceważona. Notorycznie pojawiający się lęk, smutek czy nawet myśli samobójcze, to wystarczająca wskazówka by rozpocząć leczenie psychiatryczne. Niestety, wiele osób wstydzi się tego, co często kończy się tragicznie. Oczywiście, nie każdy płacz i smutek musi oznaczać depresję. Nie mniej jednak, bezustanne, kilkutygodniowe załamanie nastroju z całą pewnością oznacza zaburzenia na tle depresyjnym.


Jak objawia się depresja?

Objawy depresji możemy podzielić na cztery grupy: somatyczne, poznawcze, emocjonalne oraz motywacyjne. Osobno klasyfikowane są myśli i próby samobójcze. Objawy somatyczne to m.in.: zaburzenia rytmu snu brak apetytu brak ochoty na seks Objawy motywacyjne to m.in.: brak ochoty na podejmowanie jakichkolwiek działań brak chęci do pracy niechęć do podejmowania jakichkolwiek decyzji Objawy poznawcze to m.in.: nieakceptowanie własnego wyglądu krytyczna ocena własnego zachowania obniżenie samooceny Objawy emocjonalne to m.in.: smutek stany lękowe płacz


Depresja – przyczyny

Zaburzenia depresyjne to jednostka chorobowa, która jest uwarunkowana albo przez przyczyny somatyczne, tudzież: różnego rodzaju urazy głowy ciążę/poród zakażenia/choroby lub przyczyny o charakterze psychicznym: utrata bliskiej osoby rozwód bankructwo Oczywiście, przyczyn występowania tej przypadłości może być znacznie więcej. Diagnoza i rozpoznanie choroby zawsze realizowana jest indywidualnie.


Depresja – jak leczyć?

Depresja jest chorobą, której leczenie z całą pewnością nie należy do najłatwiejszych. Wszakże, to przypadłość wymagająca indywidualnego podejścia do tematu. Metodyka leczenia jest różna. Lekarze zwykle w pierwszej fazie zalecają psychoterapię i stosowanie łagodnych leków o działaniu łagodzącym objawy depresji. Gdy taka forma leczenia nie przynosi odpowiednich rezultatów, stosuje się silne leki antydepresyjne. Leczenie choroby może trwać zarówno kilka tygodni, jak i kilka lat. Wszystko zależne jest od indywidualnych uwarunkowań i przyczyn kształtujących zaburzenia. Depresja, a motywacja do działania Osoby, które walczą z zaburzeniami o charakterze depresyjnym, bardzo często narzekają na to, że nie są w stanie podjąć żadnych działań. Są zablokowani psychicznie i wydaje im się, że absolutnie nic nie ma głębszego sensu. Istnieje jednak kilka rozwiązań, które mogą zachęcić do działania. Jakie?

Jako osoba z depresją musisz mieć świadomość, że będzie Ci trudniej, ale... wszystko co założysz jest jak najbardziej możliwe do wykonania. Kwestia tego, że będziesz musiała podejść do wszystkiego w sposób zadaniowy. Wszakże, osoby z zaburzeniami depresyjnymi bardzo często chodzą do pracy/szkoły lub wykonują szereg innych obowiązków. Wynika to z faktu, iż zbudowali oni dobre nawyki i nie dywagują nad tym czy „im się chce, czy nie chce”.

Podobnie musi się stać z każdym Twoim celem. Przedstawimy to na przykładzie odchudzania.

Stwórz swój cel Nie możesz powiedzieć jedynie „chcę schudnąć”. Tworzenie celu to zdecydowanie bardziej zaawansowany proces. Weź kartkę, długopis i napisz co dokładnie chcesz osiągnąć. Po tym wszystkim – umieść to w widocznym miejscu.


Rozbij cel na czynniki pierwsze Jeśli ustaliłaś cel i brzmi on np. tak: „Chcę schudnąć 5 kilogramów w ciągu miesiąca”, musisz teraz ustalić – co będziesz robić, aby go osiągnąć. Rozpisz dietę, trening i suplementację. Zadbaj o dosłownie wszystko to co masz zrobić.


Wizualizuj cel To świetne zajęcie, które potrafi zmienić podejście każdej osoby. Wizualizacje są po to, aby zrozumieć jakie korzyści osiągniemy, gdy schudniemy.


Podejdź do odchudzania zadaniowo To Twoje zadanie i obowiązek. W chwili zwątpienia – stosuj wizualizację. Natomiast gdy uda Ci się zrealizować cały plan – nagradzaj siebie. Nigdy nie traktuj odchudzania jako celu numer....


Nie ustalaj priorytetów dla swoich zadań.

Potraktuj swój cel na równi z pracą i innymi obowiązkami. To pozwoli Ci zbudować solidny nawyk.

4 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie
bottom of page