top of page
Szukaj
  • Zdjęcie autoraMotywacja

Budowanie dobrych nawyków


Według naukowców z Kanady, budowanie nawyku trwa maksymalnie kilka tygodni. Nawyk, odbierany jest przez naszą psychikę zupełnie inaczej, aniżeli obowiązek. Jego realizacja przychodzi naturalnie, co pozwala nam osiągać cele i założenia z większą łatwością.


Budowa dobrego nawyku – co zrobić, aby obowiązek stał się nawykiem? Odpowiedź na to pytanie jest banalnie prosta, wystarczy bowiem regularnie wypełniać obowiązki. Niestety – często nasze zadania są trudniejsze, aniżeli nam się wydaje. Niekiedy, już po tygodniu mamy dość.


Tutaj z pomocą przychodzi nam kilka narzędzi wzmacniających motywację i chęć do działania. Absolutną podstawą powinno być posiadanie konkretnego planu działania. Najlepiej uwzględniać w nim dosłownie wszystko to, co dotyczy naszego celu.


Przykład: Twoim celem jest zbudowanie masy mięśniowej (poprawa wyglądu sylwetki). Twój plan zatem musi uwzględniać wszystko to, co wiąże się z owym procesem. Należy zatem uwzględnić:

· Dietę

· Trening

· Suplementację

· Inne formy podejmowanej aktywności (wszystko to, co generuje zapotrzebowanie energetyczne)


To jednak nie wszystko. Plan musi być podparty SPRECYZOWANYM celem. Tzn. nie możesz założyć, ze po prostu chcesz lepiej wyglądać. W planie należy uwzględnić wszystkie mierzalne parametry, np. wagę/wymiary. Istotne jest również określenie celu w czasie.


Posiadasz plan działania? Pozwól by był on nawykiem. Codziennie rano wstajesz, myjesz twarz i zęby, robisz wiele różnych czynności, których nie musisz wrzucać w plan dnia. To nawyki, które po prostu wiesz, że musisz wykonać danego dnia. Bez nich Twoje życie byłoby gorsze.


Podobnie jest z Twoimi celami. Jeśli ich nie zrealizujesz – jakość Twojego życia będzie gorsza. Wszak, wszystko to o czym marzysz – w jakiś sposób wpływa na Twoje samopoczucie (spełnianie marzeń jest naturalnie zjawiskiem pozytywnym).


Plan działania musisz wypełniać tak długo jak będzie to potrzebne. Nie możesz jednak o tym rozmyślać. Ma on być dla Ciebie integralną częścią dnia: planujesz, działasz. Po pewnym czasie zauważysz, że niektóre czynności przychodzą automatycznie. Twój organizm przyzwyczai się (zarówno fizycznie, jak i psychicznie) do codziennych czynności.


Czy muszę robić coś codziennie, by zbudować nawyk? Absolutnie nie! Nawyk możesz zbudować nawet robiąc daną czynność raz w tygodniu/miesiącu czy roku. Wszak, ile jest osób, które w każdą sobotę jadą umyć samochód? To nic innego jak nawyk konkretnego działania.


Musisz też zrozumieć, że nie każdy nawyk jest przykrym obowiązkiem. Znacznie łatwiej o budowę nawyku, gdy podejdziemy do niego z odpowiednim nastawieniem. Tj. w przypadku wspomnianego budowania masy mięśniowej powinniśmy odpowiedzieć sobie na kilka kluczowych pytań, tj.: co daje nam budowa konkretnego nawyku? Jakie korzyści niesie za sobą zbudowanie masy mięśniowej?


Odpowiedź na te pytanie każdy powinien udzielić indywidualnie. Wszak, pobudki do budowania masy mięśniowej mogą być różne (np. poprawa siły, wydolności, zwiększenie atrakcyjności itd.).


Dlaczego warto budować nawyki? Być może większość z Was pominie ten akapit, bo odpowiedź zdaje się być oczywista. Jak się okazuje nie dla każdego.


Budowanie nawyków pozwala nam osiągać i realizować różne cele. Dzięki nim, trudy obowiązków są zdecydowanie mniej odczuwalne. Robimy po prostu niektóre rzeczy automatycznie, nie zastanawiając się czy mamy na to ochotę czy też nie. Likwidujemy przy tym wszelakie wymówki, takie jak „nie mam ochoty”, „nie mam czasu”, „nie chce mi się”. Po prostu robimy to, co sobie założyliśmy.


Rzecz jasna, zbudowanie nawyku nie będzie oznaczało, że nagle – znienawidzony przez nas trening siłowy będzie super-przyjemny. Nic bardziej mylnego! Nawyk po prostu sprawi, że to zrobimy. Tym samym osiągniemy konkretny cel, a o to w tym wszystkim przecież chodzi.


Pamiętaj – łatwiej budować nawyki, które świetnie uargumentowaliśmy przed samym sobą. Dlatego jeśli masz nowe postanowienia i cele – wypisz wszelkie korzyści i odczytuj je każdego dnia.

1 wyświetlenie0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Depresja, a motywacja

Wydaje Ci się, że nigdy nie zdołasz osiągnąć wymarzonego celu? Jesteś przybity i smutny? Nie masz na nic ochoty i pojawiają się tzw. „głupie myśli”? Być może Twój brak motywacji do działania jest efek

bottom of page